Mobil İletişim

Çoğumuz güne akıllı telefonlarımızın alarmını kapatarak başlıyoruz. Akıllı telefonlarımızı internette ve sosyal medya platformlarında gezinmek, paylaşım yapmak, e-postaları kontrol etmek, not almak, takvimimizi yönetmek, müzik dinlemek, oyun oynamak, video izlemek, fotoğraf çekmek, haberleri okumak, kısa mesaj yazmak ve nihayet en temel amacıyla telefon görüşmeleri yapmak için kullanıyoruz.

Posted by Siyasal Kitabevi, Aralık 2022, Ankara

Mobil bankacılık, mobil sağlık, mobil eğitim ve mobil flört uygulamaları başta olmak üzere onlarca uygulama artık vazgeçilmezimiz. Cep telefonumuzu evde ya da bir yerlerde unutmak kâbusa dönüşebiliyor. Gece yatmadan son gördüğümüz de çoğunlukla telefonumuzun ekranı oluyor. Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası ve vücudumuzun adeta bir uzantısı haline geldi. Onlarsız kendimizi yarım hissediyoruz. Erişilebilir ve erişebilir olmak hem avantajlı hem de epey yorucu. Mobil iletişim hem bir lütuf hem bir lanet.

Mobil medya tarihin en popüler ve en hızlı benimsenip yaygınlaşan iletişim teknolojisi kabul ediliyor. Mobil iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, iletişim maliyetlerinin giderek azalmasının yanı sıra iletişimin zamanı, mekânı ve içeriği üzerindeki bireysel kontrol de giderek artıyor. Öte yandan mobil cihazlar ve mobil iletişim süreçleri veri güvenliği, mahremiyet, gözetim, dijital uçurum, toplumsal cinsiyet ve teknoloji bağımlılığıyla ilgili eleştirel çalışmalar açısından da önemli bir araştırma alanı.

Mobil İletişim isimli bu kitap cep telefonları aracılığıyla özel ve kamusal alanın, kimlik ve aidiyetlerin, çalışma, eğlence, tüketim ve alışkanlık biçimlerinin yeniden ve nasıl inşa edildiğini anlama ihtiyacının bir ürünü. Cep telefonuyla günün her anında hemhal olan herkesin, gündelik yaşam içinde mobil teknolojilerle ilişkilenme biçimlerine, kullandıkları popüler uygulamaların ekonomi-politiğine ve mobil iletişimin tarihsel seyrine daha ayrıntılı bakmalarına yardımcı olabilecek bir eser. Kitap mobil telefon teknolojisine atfen isimlendirilen mobil iletişimin ve kültürün anlamlarını, pratiklerini ve kullanım/tüketimini eleştirel bir perspektifle inceleyen makaleleri içermekte: Mobil İletişim-Siyasal Kitabevi