Geleceğin Medyasına, İletişim Teknolojilerine ve İletişim Araştırmalarına Yönelik
Öngörüler

Geleceğin medyası ve iletişim teknolojilerine ilişkin görüşlerimi şöyle maddeleştirip özetledim:

Posted by bilgesenyuz.com 19 Mayıs 2023

Hangi içerikler popüler?

Dijital ses (podcast) ve kısa video/dikey dijital hikâye anlatımı başat anlatılar olmayı sürdürecek.

Geçici içerik daha yaygın hale gelecek: Geçici içerik ya da belirli bir süre sonra kaybolan içerik, birkaç yıldır popüler bir trend. Snapchat ve Instagram Stories gibi platformlar bu trendi popülerleştirdi ve 2024'te bu formatı benimseyen daha fazla platform görmeyi bekleyebiliriz.

Merkeziyetsiz medya gerçekten özgür mü?

Merkeziyetsiz sosyal medya platformlarının dijital demokrasiyi geliştireceğine olumlu yaklaşanlar güçlerini yitirdi. Artık şüpheciler çoğunlukta. Twitter gibi bir monarşiden, Mastodon ve Bluesky gibi feodalizm örneklerine geçilecek. Ancak derebeylik demokrasi değildir!

Artırılmış ve Sanal Gerçeklikte Sonunda Sıçrama Geliyor mu?

Medya şirketleri metaverse teknolojilerine yatırım konusunda gönülsüz. Ancak Apple’ın yakında piyasaya sürmesi beklenen karma gerçeklik başlığı, artırılmış/sanal gerçeklik uygulamalarını ana akım/popüler hale getirecek. Tarih bize bu şirketin girdiği her donanım kategorisinde bir sıçrama yaptığını söylüyor. Artırılmış gerçeklik bir süredir var, ancak henüz tam potansiyeline ulaşmadı. 2024 yılında, AR'yi uygulamalarına entegre eden daha fazla sosyal medya platformu görmeyi bekleyebiliriz

İletişim Araştırmalarında Yeni Eğilimler Neler?

ChatGPT ve Google Bard gibi gelişkin sohbet botları ile insan-makine iletişimi çalışmaları gelecekte daha merkezi hale gelecek.

Kişiselleştirilmiş İçerik Yaygınlaşıyor mu?

Medya şirketleri, daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmanın bir yolu olarak yapay zekâyı sessizce içeriklerine entegre ediyor.

Tüm profesyoneller neden amatörleşecek?

2022’de BeReal ve TikTok Now’ın yükselişi, kullanıcıların sosyal medyada daha özgün içerikler görmek istediğini ortaya koymakta. Bu platformlar, kullanıcıların makyajını düzeltmek veya fotoğraflarını rötuşlamak için zaman harcamadıkları; anlık ve doğal içerikler sunmaları nedeniyle popüler hale geldi. Tam da bu nedenle profesyonel ve photoshoplu içerikler artık sıradan kullanıcılar için anlamlı değil. 2023’te gazetecilerden, markalardan, ünlülerden ve influencerlardan daha özgün ve daha az gösterişli, daha amatör içerikler göreceğimiz öngörülüyor

Niş sosyal medya platformları yükselişte

Niş sosyal medya platformlarının yükselişi: Sosyal medya daha kalabalık hale geldikçe, Twitch gibi daha niş sosyal medya platformları ortaya çıkıyor. Bu platformlar belirli topluluklara veya ilgi alanlarına hitap edecek ve kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak.

Sosyal medya platformlarında doğrudan e-ticaret

Sosyal medya platformları e-ticaret ile daha entegre hale geldikçe, sosyal medya alışverişinde bir artış olacağını garanti edebiliriz.